Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andrea Krausová

Narodila se v rodině profesionální klavíristky. Studovala violoncello na konzervatoři v Českých Budějovicích. V roce 2000 byla přijata na obor dirigování na Pražské konzervatoři, kde absolvovala ve třídě prof. Hynka Farkače, prof. Miriam Němcové a prof. Miroslava Košlera. Dirigování se věnovala již delší dobu u Petra Chromčáka a Jaroslava Vodňanského. V letech 2001 – 2003 intenzivně spolupracovala s Pěveckým sborem Pražské konzervatoře. Svou dirigentskou praxi rozvíjela pod vedením prof. Miriam Němcové u Symfonického orchestru Pražské konzervatoře.
Od roku 2005 je posluchačkou dirigování na pražské Akademii Múzických Umění ve třídě prof. R. Elišky, P. Vronského, T. Koutníka, Ch. Olivieri-Munroe. Operní dirigování studuje u prof. O. Dohnányiho, J. Štrunce, N. Baxy a F. Babického. V létě 2006 se zúčastnila mistrovských kurzů v rakouském Reichenau pod vedením V. Kiradjieva. V minulém akademickém roce absolvovala zahraniční stáž na Hudební a divadelní akademii v Litevském Vilniusu u profesora Juozase Domarkase, kde se soustředila především na hudbu ruských a sovětských autorů.
Spolupracovala se Severočeskou filharmonií Teplice, Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Komorní filharmonií Pardubice, Jihočeskou komorní filharmonií České Budějovice a Lietuvos muzikos ir teatro akademija Simfoninis orkestras. Od roku 2002 působí jako hlavní dirigent v Jindřichohradeckém symfonickém orchestru. V letech 2006 – 2007 byla sbormistryní Kühnova dětského sboru, s nímž spolupracovala na představení Národního divadla Dobře placená procházka a absolvovala zájezd do španělské Valencie. Současně působila jako dirigent Pražského studentského orchestru.
Andrea Krausová se věnuje zvláště provádění současné hudby. V roce 2004 ji vybrala skladatelská společnost Přítomnost pro uvedení premiéry klavírního koncertu Libora Dřevíkovského, který též natočila pro Český rozhlas. V roce 2005 nastudovala se sborem Canti di Praga Messiaenovy Tři liturgie. Na Hamu založila komorní soubor Atonal ensemble pro spolupráci se skladatelskou katedrou a provedla zde Kaligramy Zdeňka Bartošíka. Premiérovala také skladbu Již za sedm dní sešlu na zemi déšť Jana Duška. V současné době působí jako asistent dirigenta v operním studiu Ton a spolupodílí se na nastudování oper Bohuslava Martinů Ženitba a Veselohra na mostě.